O autorze
Twórcy bloga: Agnieszka Biały i Kamil Kondziołka. Na blogu znajdziesz inspiracje, motywacje oraz konkretne przepisy na to, jak produktywnie spożytkować czas (często mocno ograniczony!) na naukę języków. Poznasz sposoby, metody, techniki, z których samodzielnie wybierzesz taką, która będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednia. Dowiesz się, że nauka języków wcale nie wymaga specjalnego talentu językowego, setek ćwiczeń gramatycznych do przerobienia, jej skuteczność zależy tylko od Ciebie, a sam proces przyswajania języka może być fascynującą przygodą życia… :) 
Blog to również podróże, znajdziesz tu krótsze i dłuższe relacje, zdjęcia, ciekawostki i osobliwości z różnych zakątków świata. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, uwagi czy sugestie lub po prostu chcesz pogadać, napisz do nas: blog@jezykipodroze.pl

Poradnik dla lektorów języków obcych aplikujących do pracy

Jak dostać pracę lektora języka obcego, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? Jak skutecznie szukać pracy w szkole językowej?

Na powyższe pytania nie sposób odpowiedzieć jednoznacznie. Kryteria oceny w każdej szkole różnią się od siebie. Na pewno najważniejszą sprawą dla szkoły językowej jest to, aby jej Klienci byli zadowoleni z kursów, dlatego wskazane jest pokazać, że zajęcia, które przeprowadzisz, przyczynią się do utrzymania i wzrostu liczby zadowolonych Klientów. Ważne dla szkoły są również sprawność i rzetelność w kwestiach pozamerytorycznych. Zwróć więc uwagę na te aspekty i poszukaj u siebie zalet, które pomogą Ci pokazać się w dobrym świetle. Uwierz w siebie, jeśli brakuje Ci umiejętności lub doświadczenia nie jesteś jeszcze na straconej pozycji - każdy kiedyś zaczynał. W poniższym artykule pokażę Ci, jak przejść pomyślnie przez pierwsze etapy rekrutacji, zobaczysz, na którym etapie Twoje CV może wylądować w niszczarce i jakie są potencjalne powody takiego obrotu sprawy. Zobaczysz również, jak nie tracić mnóstwa czasu na poszukiwanie pracy.

Plan to podstawa
Jak w każdej dziedzinie życia, tak również w przypadku poszukiwania pracy dobrze jest działać z planem i efektywnie wykorzystywać zasoby, które posiadasz.

Kiedy widzisz ogłoszenie, które opisuje konkretną pracę, odpowiedz sobie na najważniejsze pytanie: czy powinienem inwestować swój cenny czas w ubieganie się o nią?

Time is money
Pamiętaj, czas to ograniczony zasób i zarządzanie nim, kiedy szybko chcesz dostać pracę to kluczowa sprawa. Zmierzam do tego, abyś zastanowił się, co przyniesie lepsze efekty - czy lepiej jest zainwestować godzinę w wysłanie jednego przemyślanego zgłoszenia czy może w kopiowanie i wklejanie swojego CV do 30 kolejnych pracodawców z listy ogłoszeń. Nie liczy się, ile czasu poświęcisz - liczy się, jaki był tego efekt, czyli czy otrzymasz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną i dostaniesz pracę.

Warto świadomie szukać ogłoszeń i zaaplikować do firm, które naprawdę nam odpowiadają. Jak to sprawdzić i na co zwrócić uwagę?

Jeśli szukasz pracy w charakterze lektora języka obcego wejdź na stronę internetową szkoły, do której aplikujesz i sprawdź:

1. Czym dokładnie zajmuje się szkoła, być może ma wąską specjalizację, która Ci nie odpowiada np. nauczanie dorosłych, dzieci, przedszkolaków, młodzieży, on-line itp.

2. W jakim trybie pracuje: czy prowadzi zajęcia stacjonarne w swojej siedzibie lub siedzibach czy może z dojazdem do klienta i w firmach.

3. Jakie osoby tworzą firmę, czym może pochwalić się szkoła.

4. Jakie wartości i przekonania niesie szkoła, np. jeśli szkoła specjalizuje się w zajęciach indywidualnych, a Twoje przekonania i doświadczenia są radykalnie nastawione na naukę grupową możesz popełnić poważną gafę, gdy zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną i zaczniesz przedstawiać swoje poglądy przed osobą rekrutującą.

5.
Jak długo szkoła jest na rynku, jakimi osiągnięciami się chwali (chodzi o Ciebie i np. o to, czy wolisz pracować w firmie dobrze rozwiniętej czy rozwijającej się, a być może nie czyni Ci to żadnej różnicy, jednak nawet wówczas warto wiedzieć na jakim etapie rozwoju jest szkoła i jak długo istnieje)


6. Jaki jest marketing szkoły, pamiętaj, że Twoi przyszli uczniowie zostali w jakiś sposób przekonani do skorzystania z oferty, sprawdź jaką wartość dodaną otrzymali i czy jest ona zgodna z Twoimi przekonaniami i etyką. Oczywiście może okazać się, że Twoje przekonania się zmienią, kiedy coś Cię przekona i nie ma w tym nic złego. Dobrym ćwiczeniem jest postawienie się w roli potencjalnego klienta, jeśli „kupujesz to“ i przekonuje Cię oferta to dobry znak, jeśli stwierdzasz, że Ci się nie podoba, zastanów się czy chcesz być osobą, która reprezentuje szkołę w relacji z Klientem.

7. Jakie aktywności prowadzi szkoła i czy utożsamiasz się z nimi (facebook, blogi, konkursy, działania charytatywne, linked-in, goldenline, wydarzenia, pomysły, społeczności, sprzedaż usług na serwisach zakupów grupowych itd.)

9. Jaka atmosfera może panować w szkole - oczywiście można jedynie przypuszczać na podstawie zdjęć lektorów, zarządu, treści na stronie, grafika i zdjęcia, czasami pozory mylą.

Nie chodzi o to, aby szkoła miała najnowocześniejsze platformy, super wykrystalizowaną metodę nauczania lub wyróżniała się na tle innych. To są kryteria subiektywne, które dla Ciebie mogą być odpowiednie i ważne lub też nie. To Ty powinieneś zdecydować o tym, z kim chcesz współpracować, jakimi ludźmi chcesz się otaczać, w jakiej atmosferze chciałbyś pracować.

Dzięki takiemu researchowi dowiesz się bardzo wiele, a jeśli zrobisz krótkie notatki jednocześnie będziesz świetnie przygotowany do rozmowy kwalifikacyjnej i nie zaskoczy Cię pytanie „Co dowiedział się Pan o naszej firmie?“. Warto robić notatki jeśli aplikujesz na raz do większej ilości firm, gdyż jeśli spotkanie kwalifikacyjne odbędzie się za tydzień lub dwa prawdopodobnie nie będziesz w stanie przywołać istotnych informacji.

Poniżej opiszę kilka sytuacji, które mają wpływ na to, jak postrzega Cię przyszły pracodawca i podam na tacy propozycje praktycznych rozwiązań, dzięki którym zwiększysz swoją wiarygodność.

Małpka bez ogonka
W ogłoszeniach o pracę pracodawcy ze względu na uniknięcie spamu często podają maila bez „małpki“ w zamian za to wpisując „at“, czyli angielski odpowiednik małpki, np. praca(at)eltee.pl zamiast praca@eltee.pl.

Zdarza się, że kandydaci korzystają z formularza kontaktowego na stronie internetowej lub dzwonią, pisząc wiadomość, w której zgłaszają, że w adresie podanym w ogłoszeniu jest błąd i nie da się wysłać na podany adres. „Próbowałem kilkanaście razy od kilku dni, niestety w Państwa ogłoszeniu jest błąd - podany adres e-mail nie działa“ - napisał jeden z aplikujących. W przesyłanym CV czytamy następnie:
„Szybko rozwiązuję problemy, posiadam bardzo dobra znajomość internetu i obsługi komputera“

Rada: Bądź wiarygodny i uważny. Przeczytaj dokładnie i ze zrozumieniem treść ogłoszenia, jeśli czegoś nie jesteś pewny, sprawdź to najpierw w internecie lub zapytaj znajomych. Jeśli oświadczasz w CV, że rozwiązujesz szybko problemy, nie przyznawaj się, że długo rozwiązywałeś banalną kwestię.

Falstart
Jeśli w ogłoszeniu napisane jest, że CV powinno zawierać się na 1 stronie, a Ty wysyłasz 10, nie oczekuj, że ktoś pomyśli o Tobie dobrze. Wynikiem takiego podejścia jest raczej to, że już na pierwszym etapie Twoje CV zostanie odrzucone. Pracodawcy są różni nawet w obrębie wąskiej branży, dlatego wysyłanie hurtowe takiego samego CV najpewniej sprawi, że stracisz cenny czas.

Rada: sprawdź czy pracodawca wymaga listu motywacyjnego, czy napisał co jest dla niego ważne, postaraj się podejść indywidualnie, czasami wystarczą suche fakty, a czasami skreślą one Twoje szanse.

„Plusy ujemne“
Doświadczony rekruter przeprowadził w swoim życiu kilkaset rozmów kwalifikacyjnych - miej to na uwadze. Jeśli w Twoim CV napisałeś, że dobrze umiesz zarządzać czasem - jest to Twoje zdanie, które może zostać sprawnie sprawdzone w rozmowie przy okazji. Liczą się czyny a nie słowa, jeśli np. powiesz, że nie znalazłeś czasu, aby dowiedzieć się czegoś o przyszłym pracodawcy, pomimo tego, że miałeś na to 3 dni, automatycznie mówisz „nie umiem organizować sobie czasu względem priorytetów“ lub „praca, o którą się staram, nie jest moim priorytetem, więc tracę swój i Państwa czas“.

Rada: po prostu bądź sobą i zachowaj czujność. Nie zawsze świetna organizacja czasu jest pierwszorzędnym wymaganiem Twojego przyszłego pracodawcy, być może zaoferuje Ci z tego szkolenie. Zwróć uwagę na swoje realne atuty, aby nie zachwiać zaufania, którym chce Cię obdarzyć przyszły pracodawca.

Frazesowy delikates
Punktualność, umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach, umiejętność pracy z dużą ilością informacji, umiejętność pracy pod presją czasu, kreatywność

Zacznę od tego, że spóźnianie się jest problemem organizacyjnym, jeśli kandydaci są umówieni w równych odstępach czasu, w najlepszym wypadku możesz zostać zaproszony, kiedy zostaną obsłużone osoby punktualne, a w najgorszym Twoje pojawienie się nie przyniesie dla Ciebie żadnej korzyści, czyli inaczej mówiąc stracisz zainwestowany w aplikowanie czas.

Dla wielu branż punktualność jest ważna, a punktualne rozpoczęcie zajęć z języka obcego to w większości przypadków warunek konieczny dla Klienta. Jeśli spóźniłeś się i tłumaczysz się tym, że pierwszy raz jesteś w danej okolicy i byłeś na miejscu w zasadzie 40 minut przed czasem, ale pogubiłeś się, bo nie odpisałeś dokładnego adresu, zapomniałeś zapisać nr w telefonie itd. musisz mieć świadomość, że jednocześnie przekazujesz rekruterowi drugi komunikat, który mówi o tym jaki stosunek będziesz miał do przyszłych sytuacji w Twojej pracy z Klientem.

Założę się, że jeśli zależy Ci na pracy to nie chcesz powiedzieć na rozmowie kwalifikacyjnej, że spóźnisz się do Klienta, bo kiepsko radzisz sobie w nowej okolicy lub przyznać, że szybkie wyszukiwanie odpowiednich informacji w telefonie, mailu czy internecie sprawia Ci problem. Jeśli będziesz się tłumaczyć, że masz bardzo dużo spraw i notatek, i właśnie gdzieś wyleciała Ci karteczka, gdzie miałeś wszystko zapisane, mówisz, że nie radzisz sobie z dużą ilością informacji.

Zauważ: powyższe sytuacje mogą wykatapultować z Twojego CV wiele superlatyw.

Rada: Każda wada to zaleta, tylko z innej perspektywy, więc bądź wiarygodny. Być może jesteś świetnym lektorem, którego Klienci bardzo cenią pomimo tego, że trochę dłużej szukasz po raz pierwszy odpowiedniego adresu. Być może nie masz dobrze zapisanego adresu, bo byłeś pochłonięty przygotowaniem świetnych zajęć, bo to Twój priorytet. Nie chodzi o to, abyś szukał wymówek, lecz zastąpił w swoim CV sztampowe sformułowania czymś od siebie, związanym ze swoimi indywidualnymi zaletami. Zamiast pisać „jestem punktualny”, po prostu pojaw się w wyznaczonym czasie, a jeśli się spóźnisz, przynajmniej będziesz wiarygodny - w końcu nie napisałeś, że jesteś punktualny. W ostateczności możesz wymyślić ciekawą historię spóźnienia i zapunktować na kreatywność. Przekształcanie wad w zalety i szukanie rozwiązań zamiast wymówek to prawdziwa sztuka, która przydaje się w każdej pracy i na pewno nie pozostanie bez echa jeśli się nią wykażesz.

Jak napisać list motywacyjny i po co?

Specyfika i polityka każdej firmy jest inna, osoby weryfikujące również kierują się własnymi doświadczeniami i spostrzeżeniami. List motywacyjny powinien jednak zawsze dać do zrozumienia pracodawcy, że Twoja motywacja do pracy na konkretne stanowisko jest wysoka i pracodawca skorzysta dzięki temu, że Cię zatrudni.

Przykładowo, jeśli w liście motywacyjnym opiszesz ze szczegółami czym się zajmowałeś do tej pory będzie to nic innego jak parafraza Twojego CV, czyli nie wniesiesz nic nowego. Chodzi więc o to, aby wnieść dodatkową wartość i w liście motywacyjnym jest na to miejsce. Jeśli napiszesz jak konkretne umiejętności, które zdobyłeś dzięki dotychczasowemu doświadczeniu przełożą się na rezultaty na nowym stanowisku, zrobi się z pewnością bardziej rzeczowo. Możesz dodać, co robisz, aby Twoja praca była najlepszej jakości i dlaczego myślisz, że właśnie firma na tym skorzysta.

Napisz tak, jak czujesz i myślisz. Dobrym ćwiczeniem jest odwrócenie ról. Wyobraź sobie osobę, do której piszesz i wejdź w jej skórę. Zastanów się, co chciałaby ona o Tobie przeczytać i napisz to.

Rozmowa kwalifikacyjna
Najprostsza rada - bądź sobą. Brzmi to banalnie, niestety stres powoduje często w nas niespodziewane reakcje: mówimy, nie do końca to, co chcemy, robimy dziwne gesty, przestajemy myśleć logicznie, nagle mamy pustkę w głowie itd. Jak temu zapobiegać. W mojej ocenie najlepsze ćwiczenie to sprawianie sobie podobnych sytuacji na co dzień, aby oswoić się z większą adrenaliną. Jeśli chodziłbyś na rozmowy o pracę codziennie, w końcu przestałyby być stresujące. Kolejnym ćwiczeniem jest popatrzenie na swoje życie z dystansu: dosłownie wyobraź sobie jak stoisz i obserwujesz swoją sytuację z daleka. Twój problem nagle może wyda się mniejszy i powróci pozytywna pewność siebie.

Uważać również należy, aby nie wyluzować się za bardzo, gdyż może to w oczach osoby przeprowadzającej rozmowę wyglądać na postawę lekceważącą.

Życzę owocnych listów, rozmów i dobrych współprac, do zobaczenia na rozmowie kwalifikacyjnej.

Kamil Kondziołka
Dyrektor ds. Rozwoju Ogólnopolskiej Szkoły Językowej Eltee.pl
Trwa ładowanie komentarzy...